Німецький центр Аренс і Шварц

Будь-яка юридична допомога

+380 97 947 0991

Посвідка на проживання з правом виходу на роботу в Україні

временный вид на жительство в Украине / посвідка на тимчасове проживання в Україні / befristete Aufenthaltsgenehmigung für die Ukraine

До початку трудових взаємовідносин з іноземцем необхідно подати документи для отримання дозволу на роботу. Документи подає роботодавець до органу працевлаштування.

Тільки потім можна подавати документи до посольства України на отримання візи з правом виходу на роботу, а після цього отримати вид на проживання у державній Міграційній службі України.

Подача заяви на отримання дозволу на роботу в Україні

У Законі України “Про занятість населення” врегульовані положення про вихід на роботу для іноземців. У ст. 8 цього Закону чітко вказано, що роботодавець має право приймати на роботу іноземця згідно з трудовим договором, якщо у іноземця на руках є дозвіл на роботу, виданий органом працевлаштування.

Порядок видачі, продовження строку дії та анулювання дозволу на роботу викладені у положенні Кабінету міністрів України від 8 квітня 2009 р., № 322.

Заяву на видачу дозволу на роботу в Україні подає виключно роботодавець до органу праці за місцем роботи.

Порядок та необхідні документи для отримання дозволу на роботу в Україні

Для отримання дозволу на роботу в Україні для працевлаштування іноземців в Україні роботодавець повинен подати заяву до відповідного органу праці та надати наступні документи:

 • Заява з чіткою посадовою інструкцією;
 • Два паспортних фото 3,5 х 4,5 см;
 • Обгрунтування необхідності працевлатування іноземця та можливості забезпечення засобів до існування, підтвердження місця проживання;
 • Документ (Статут ТОВ, довіреність, тощо), що підтверджує повноваження діяти від імені роботодавця та представляти роботодавця в органі працевлаштування;
 • Довідка з податкової інспекції/фінансового управління про належну сплату та облік податків та відрахувань роботодавця;
 • Довідка з органу працевлаштування про належну сплату внесків до пенсійного фонду;
 • Квитанція про сплату мита за обробку заяви;
 • Проект трудового договору з найманим працівником, завірений роботодавцем;
 • Підтвердження від роботодавця про те, що на цю посаду не поширюються особливі вимоги конфіденційності та правила техніки безпеки, а також, що дане робоче місце не ппередбачає працевлаштування робітника з виключно українським громадянством;
 • Довідка про несудимість найманого працівника, видана Міграційною службою України;
 • Довідка про відсутність судимості з рідної країни найманого іноземного працівника;
 • Виписка з торгового реєстру роботодавця, що працевлаштовує;
 • Дипломи/сертифікати про освіту та кваліфікацію іноземного працівника;
 • Копії закордонного паспорту іноземного працівника.

Всі іноземні документи повинні містити апостиль, бути переведеними та нотаріально завіреними в Україні.

Особливості

Іноземцям з безстроковим дозволом на проживання не потрібен дозвіл на работу. У Вас є необмежений доступ до ринку праці в Україні.

Іноземцям, котрі працюють у іноземних представництвах, також не потрібен дозвіл на работу.

Заяву на отримання дозволу на роботу для іноземця подає виключно роботодавець. Дозвіл видається роботодавцю для конкретного найманого працівника.

Роботодавець чітко прописує інформацію про посаду, котру зможе обійняти найманий працівник, тобто йдеться про обмежений доступ до ринку праці. Таким чином, трудова зайнятість та дозвіл на роботу завжди прив´язані до певного роботодавця. Найманий працівник зможе працювати на різних посадах всередині одного і того ж підприємства.

Роботодавець повинен повідомити до органу працевлаштування про вакансію, котру посяде іноземець, за 15 днів до подачі заяви на отримання дозволу на роботу. Підставою для цього є той факт, що українські громадяни повинні мати перевагу при призначенні на посаду. Щоправда так процедура на практиці має лише формальний характер. Орган працевлаштування приймає рішення про видачу дозволу на роботу.

Ваш час очікування практично зводиться до нуля, якщо:

 1. йдеться про іноземного засновника фірми, котрий сам обійме посаду директора, заступника директора або іншу керівну посаду.
 2. йдеться про спеціалістів з особливою кваліфікацією, котрі обіймуть дану посаду.
 3. іноземний найманий працівник має диплом університету зі світовим визнанням. Список таких університетів можна знайти у спеціальному каталозі.

Якщо іноземець не відповідає вказаним критеріям, орган працевлаштування приймає рішення про видачу дозволу на роботу на власний россуд. Строк прийняття рішення вар´юється від кожного конкретного випадку. Якщо виконується один з вищенаведених критеріїв, видача дозволу на роботу гарантується заканом.

Якщо іноземець, наприклад, засновує українське ТОВ та хоче обійняти в ньому посаду директора або заступника директора, видача дозволу на роботу є практично гарантованою, якщо немає інших підстав для відмови.

Трудовий договір повинен бути укладений між роботодавцем та найманим працівником протягом 90 днів після видачі дозволу на роботу. Підписаний обома сторонами оригінал трудового договору у письмовому вигляді необхідно пред´явити до органу працевлаштування протягом 10 днів після його укладання. При недотриманні строку дозвіл на роботу може бути відкликано.

Рішення про видачу дозволу на роботу приймає орган працевлаштування протягом 7 робочих днів. Дозвіл на роботу, як правило, видається строком на 1 рік та може бути продовженим будь-яку кількість разів. Мито наразі складає близько 220.- євро, котрі належать до сплати при подачі заяви. Дозвіл продовжується безкоштовно. Заява на продовження дозволу на роботу подається до відповідного органу працевлаштування за 40 днів, але не пізніше, ніж за 20 днів до того, як закінчиться діючий дозвіл.

Порушення законних положень про трудові відносини з іноземцями, працевлаштування без дозволу на роботу можуть спричинити відчутні грошові штрафи у декілька тисяч євро (наразі у розмірі двадцяти мінімальних зарплат).

Відклик та анулювання дозволу на роботу

Нижче наведені причини, за яких дозвіл на роботу може бути анульованим або відкликаним:

 • Розірвання трудового договору
 • Неправдиві дані, надання фальсифікованих документів
 • Відвід або закінчення строку дії дозволу на проживання
 • Робота на інших умовах, за інших обставин, за іншу винагороду, на інших посадах або місцях роботи, ніж це вказано у дозволі на роботу.

Відхилення заяви на видачу дозволу на роботу

При відхиленні заяви на видачу дозволу на роботу роботодавець подає апеляцію до органу працевлаштування. Якщо заяву після цього знову буде відхилено, можна подати позов через суд.

Посвідка на проживання

Після отримання дозволу на роботу необхідно, в першу чергу, подати заяву на отримання візи категорії D на тривале перебування в країні з правом виходу на роботу. Для цього необхідно отримати дату прийому у відповідному українському посольстві за місцем проживання у Німеччині. Призначити дату можна або телефоном, або електронною поштою. Як правило, віза видається одразу в день подачі заяви.

Необхідно пред´явити дозвіл на роботу, закордонний паспорт, медичну страховку, а також паспортні фото.

З цією візою можна в´їжджати в Україну, після чого необхідно подати заяву до Міграційної служби на видачу посвідки на проживання. Йдеться про тимчасовий дозвіл на перебування.

Необхідно надати наступні документи:

 1. заява;
 2. закордонний паспорт (після пред´явлення повертається) з візою категорії D;
 3. переклад всіх сторінок закордонного паспорту на українську мову. Переклад повинен бути виконаний в Україні та завірений українським нотаріусом;
 4. дозвіл на роботу;
 5. заява від роботодавця з письмовим зобов´язанням повідомляти до державної служби та відповідного органу працевлаштування про закінчення трудових відносин або інші зміни;
 6. медична страховка, що діє протягом запланованого строку роботи;
 7. квитанція про сплату мита за обробку документів;
 8. чотири паспортних фото іноземця або особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 см;
 9. ідентифікаційний код (податковий номер для подачі до фінансового управління).

Після отримання дозволу на проживання іноземець повинен зареєструватися протягом 30 днів. В іншому випадку погрожує грошовий штраф.

(12 людина, в середньому: 4.75/5)

^