Німецький центр Аренс і Шварц

Будь-яка юридична допомога

+380 97 947 0991

Навчання в університеті або вищій професійній школі в Німеччині або Австрії

Учёба в Германии для Украинцев / Навчання у Німеччині для Українців / Studium in Deutschland für Ukrainer

1. Відмінності у навчанні в Німеччині / Україні

Навчання в Україні порівняно з Німеччиною щодо дороге. Мова йде про такі суми, як мінімум 8 000 – 30 000 грн. Середня вартість за роки складає близько 15 000 грн. Плата в Німеччині та Австрії становить 250 – 500 Євро за семестр. Максимальна сума до оплати 500 Євро. У деяких федеральних землях плата за навчання повністю скасована. Але навіть в таких ВУЗах необхідно платити семестрові внески.

Згідно з Болонським процесом порівняно з Україною ситуація така, що освітня програма не прирівнюється до шкільного навчання. Тобто самоорганізація навчання відіграє важливу роль. Основна причина припинення навчання лежить в тому, що багато студентів відчувають з самоорганізацією великі складності. В українських університетах такої проблеми немає. У німецьких університетах загальноосвітньої підготовки або немає взагалі, або вона зведена до мінімуму. Це завдання загальноосвітніх шкіл, тому класичну освіту і триває до 12 або 13 класу. З цієї причини зазвичай неможливо відразу перейти з української школи в німецький або австрійський університет. Власна ініціатива і хороші оцінки важливіше, ніж репутація університету. Порівняно з українськими університетами різниця в якості між німецькими або австрійськими університетами незначна. Щодо освіти немає встановлених єдиних правил. У федеральній системі Німеччини та Австрії різні правила діють у різних землях, крім того університети значною мірою автономні. Федералізм – справа кожної окремої землі.

2. Вибір курсу навчання

Вибір курсу навчання грунтується на таких міркуваннях: визнання української частини навчання, оскільки, таким чином, зменшується термін загального навчання. Існуючі обмеження, які можуть обмежити допуск: обмежена кількість навчальних місць, закінчена практика, знання іноземної мови і т.д. Перед тим, як приступити до вибору курсу навчання, рекомендуємо проконсультуватися, щоб не концентруватися на об’єктивно безперспективний курс. Часто навіть дипломи бакалавра, отримані в Україні, не визнаються чи не визнаються повністю в Німеччині або Австрії. Часто потрібні додаткові іспити чи інші форми додаткового навчання. Часто такі іспити проходять дуже незручно за часом, так що Ви можете втратити семестр або більше. Несправедливо мала увага приділяється таким програмам як міждисциплінарні курси / післядипломна освіта для магістрів. Маються на увазі навчальні програми для дипломованих фахівців по завершенню попереднього курсу навчання. Умови отримання допуску до таких програмах зазвичай скромні, а отримати німецький диплом магістра можна. Докладна інформація про учбовий матеріалі міститься в положеннях про проведення іспитів та розклад лекцій.

Рішення про навчання в догоду вимогам ринку або тенденцій / заради інтересу?

Тут необхідно пам’ятати про те, що вимоги ринку і кар’єрні перспективи можуть швидко змінюватися. Якщо на початку навчання був попит, скажімо, на економістів, то наприкінці навчання через 5-6 років ситуація може повністю змінитися і з’явиться перенасиченість подібними фахівцями. Це пов’язано тим, що першокурсники концентруються на спеціальності з високими очікуваннями по зарплаті, яка дійсно виплачується у зв’язку з дефіцитом освічених фахівців. Через кілька років відносно високий рівень зарплати зменшується у зв’язку з перенасиченістю ринку праці фахівцями в такому сегменті. Такий феномен можна спостерігати на ринках праці по всьому світу. Саме тому можливості заробітку і кар’єри при виборі спеціальності слід розглядати більш критично.

3. Вибір місця навчання / Університет / Вища професійна школа

Порівняно з Україною тут є багато відмінностей. Великі університети не означають автоматично, що вони краще маленьких за дослідної та навчальної роботи. Навпаки, традиційні університети можуть перебувати в маленьких містечках (Хайдельберг, Геттінгені і т. д.). Переважно це має історичні причини. Обережно при вивченні рейтингів і статистики, так як ці дані часто раціонально неможливо перевірити. Різні спеціальності в межах одного університету також не можна порівнювати з іншими без врахування низки моментів, наприклад, питання нерухомості/оренди, витрат на проживання і т.д., так як ці обставини слід враховувати при виборі місця навчання. У залежності від регіону Німеччини умови будуть сильно відрізнятися. У кінцевому підсумку треба самому вирішувати, якою університет буде правильним. Природно, в першу чергу слід відштовхуватися від професійних критеріїв дослідної і навчальної роботи, а також структури бажаного курсу навчання. Найкраще ознайомитися з такими критеріями можна в положеннях про проведення іспитів та розклад лекцій відповідних факультетів і кафедр.

4. Подача заяви

У багатьох університетах потрібно подавати заяви, так як це збільшує шанси на зарахування. Зазвичай навчання починається з зимового семестру. Багато курси починаються саме взимку. Термін прийому заявок на зимовий семестр – середина травня – кінець липня. В залежності від університету, можна подавати заяву безпосередньо або через Uni Assist Берлін, в деяких випадках вимагається подача і безпосередньо, і через Uni Assist. Багато університетів (наприклад, університет Людвіга Максиміліана, університет Гамбурга) вимагають у більшості випадків ще й додаткового підтвердження атестата. Як сказано вище, деякі університети паралельно з подачею заяви через Uni-Assist вимагають ще і подачу заяви безпосередньо в університет (наприклад, Технічний університет Мюнхена). Деякі спеціальності вимагають проходження комплексної практики перед початком навчання (наприклад, медиаведение / журналістика).

На завершення залишається сказати, що федеральна система, а також автономія Вузів роблять процес подачі заяви та критерії допуску для студентів дуже неясними і незважаючи на розширення діяльності служби Uni Assist немає єдиних стандартів. Важливо в будь-якому випадку подати заяву як можна раніше, так як подача можлива тільки в зазначені терміни. Крім того, необхідно стежити, щоб документи у заяві були подані в повному обсязі. Неповні заяви не будуть розглянуті або будуть відхилені. Якщо потрібні будуть підтверджені атестати, процес підтвердження також слід почати вчасно.

Пакет документів для кожного університету або спеціальності відрізняється. Як правило, потрібні наступні документи:

 • атестат про середню освіту
 • довідка про 4 закінчених семестрах у Вузі, MA / BA / Диплом спеціаліста / Коледж про довузівської підготовки/ Вступний іспит
 • сертифікат про знання німецької мови B2-С1, ÖSD (Австрійський диплом про знання мови), сертифікат Гете-Інституту, TELC, Testfdaf, DSH (іспит на знання німецької мови для вступу до ВУЗУ)
 • довідка про прослуховування мінімум 800 годин англійської мови
 • при необхідності довідка про підтвердження атестата, видана підтверджує інстанцією або службою Uni Assist
 • мотиваційний лист
 • додаткові вимоги (наприклад, у Мюнхені вони дуже високі). Іноді потрібне дотримання особливих приписів про встановленій формі та змісті. Якщо такі вимоги не дотримані, заяви відхиляються.

Додаткові документи, такі як біографія, можуть збільшити шанси. Всі атестати потрібно надсилати у вигляді завірених копій. Переклади мають бути виконані тільки присяжними перекладачі в Німеччині, так як тільки в такому випадку можна гарантувати, що їх візьмуть університети, служба Uni Assist і інстанції, що підтверджують документи.

У разі подання неналежних переказів заяви не можуть бути розглянутими чи відхилені. Якщо Ви пред’явите всі документи в установленому порядку, пройдете конкурсний відбір, тоді Ви отримаєте повідомлення про зарахування у вищий навчальний заклад. Як правило, після закінчення терміну подання заяв. У більшості випадків, повідомлення про зарахування у вищий навчальний заклад дійсні в Німеччині протягом 2 семестрів.

5. Віза

В першу чергу, необхідно подати заяву про отримання візи студента або абітурієнта в посольстві Німеччини в Києві по вул. Богдана Хмельницького 25. Термін розгляду документів становить 4-8 тижнів.

При наявності повідомлення про прийом до вищих навчальний заклад і блокованого рахунку можна подавати заяву про видачу візи. необхідні документи:

 • закордонний паспорт
 • повідомлення про зарахування у вищий навчальний заклад в оригіналі
 • тимчасовий допуск
 • запрошення на мовний іспит
 • попереднє повідомлення від служби Uni Assist і т. д.
 • блокований рахунок з 8 000 євро
 • мотиваційний лист
 • біографія
 • страховка

Всі копії мають бути завірені в німецькому посольстві. У цьому списку перераховані не всі позиції, так як можуть бути витребувані додаткові документи.

В Австрії, наприклад:
 • довідка про несудимість, видана через поліцію
 • договір оренди
 • свідоцтво про народження.

На всіх українських документах повинен стояти апостиль. Заява про видачу візи приймає посольство і передає у відомство у справах іноземців / поліцію у справах іноземців для подальшої перевірки, після чого ці інстанції дають своє рішення. У разі позитивної відповіді Ви отримуєте візу. Така процедура займає 4-8 тижнів. У деяких випадках процедура розгляду може зайняти менше часу або, навпаки, більше.

Увага! В Австрії процедура розгляду триває до 3-ох місяців.

Це пов’язано виключно з формальностями перед видачею візи. Майже всі заявники виконують дані формальності, але посольство додатково перевіряє ще й фінансову спроможність. Перевіряється відкриття блокованого рахунку, пріоритетна мета перебування. Як навчання вписується в планування життя, враховуючи біографію? Посольство намагається встановити причину поїздки, а також досяжність поставленої мети навчання. Основними в цьому питанні вважаються мотиваційний лист та особисте інтерв’ю. Не рекомендується вказувати, що багато Ваших родичів і друзів проживають у Німеччині. Як і не слід вказувати в мотиваційному листі такі загальні фрази, як любов до культури, інтерес до політичної системи і т. д. Замість цього наводите аргументи, пов’язані з навчанням. Аргументація повинна підходити під Вашу нинішню біографію. Переконайтеся в тому, що все, що Ви стверджуєте, Ви також зможете довести. Ще раз повторимося: посольство може вимагати будь-які документи, не зазначені в інструкціях.

Відмова у видачі візи

Відмова у видачі студентської візи трапляються швидше рідко, порівняно з візами інших категорій. Найбільш частою причиною є сумніви у зазначеної мети перебування, тобто посольство сумнівається, що пріоритетною метою перебування є саме навчання, а не проживання з бойфрендом, родичами і т. д. або ж пошуки нелегальної роботи.

Що робити при отриманні відмови у видачі візи?

У разі отримання відмов у Вас є три варіанти дій:

 1. повторна подача заяви
 2. ремонстрація (апеляція)
 3. адміністративний позов

У разі отримання відмови в отриманні візи будь ласка зв’яжіться безпосередньо з нами. Подальші звернення в посольство можуть істотно погіршити шанси на видачу візи.

6. У Німеччині / Австрії – Зарахування до ВНЗ / Реєстрація / Дозвіл на перебування

В залежності від університету лекції починаються приблизно в жовтні. До цього часу Ви повинні бути успішно зараховані в число студентів. Є особлива процедура, що дозволяє бути зарахованим до числа студентів через 4-6 тижнів. На практиці все відбувається так:
 • знаходження житла
 • в’їзд в країну
 • зарахування в студенти
 • реєстрація, подача заяви на видачу дозволу на перебування. Дозвіл переважно видається на один рік з можливістю продовження.

7. На що слід обов’язково звертати увагу?

Увага! Для продовження дозволу на перебування можуть зажадати довідку з місця навчання. Якщо Ви не здавали певних іспитів або подасте не ті довідки про навчання, Вам може бути відмовлено у продовженні дозволу. Обов’язково дотримуйтеся зазначених строків щодо подання заяв, зворотних повідомлень, записи на іспит, відвідування курсу і т. д. При недотриманні строків Ви просто втратите час. У випадку недотримання нормативного періоду навчання Ви можете зіткнутися з підвищенням плати за навчання.

8. Житло – оренда чи купівля нерухомості?

В цілому, є такі можливості проживання:
 • студентський гуртожиток: дешево, але в багатьох містах недоступне через довгих черг.
 • приватні квартири: більш дорогі і складно орендовані перед поїздкою.
 • купівля нерухомості: нерухомість в Німеччині, як правило, доступна за ціною і високої якості. 1-2 – кімнатні квартири можна купити за 15 – 20.000.- євро і це виправдана інвестиція. Процес покупки нерухомості більш простий, ніж в Україні, до того ж можна взяти кредит на 50% суми під ~8%. В питанні оренди житла або придбання нерухомості ми Вам допоможемо. На даний момент у Німеччині ми пропонуємо близько 12 000 об’єктів нерухомості для продажу, і ми зможемо підібрати для Вас підходящий об’єкт в Німеччині або Австрії. Ви можете ознайомитися з нашою пропозицією в нашому офісі.

9. По закінченні навчання / Вихід на роботу

Після успішного завершення навчання можливе працевлаштування в Німеччині. Це простіше зробити тим, хто навчався в Німеччині, ніж тим, хто намагається з українським дипломом знайти роботу в Німеччині або в’їхати в країну з метою пошуку роботи.

Маючи німецький диплом, фахівець не підпадає під положення про іноземних кадрах і не потребує одержання згоди від земельної біржі праці з метою працевлаштування. Та й процедура видачі візи посольством, включаючи всі відомі труднощі, відпадає. Після завершення навчання можуть залишатися у Німеччині ще протягом 18 місяців з метою пошуку роботи. Вам може пощастити, і Ви відразу ж знайдете роботу за фахом. В цілому можна спостерігати, що отримання освіти з подальшим виходом на роботу сьогодні заохочуються з політичної точки зору. Очікується, що така тенденція тільки зміцниться. Раніше працевлаштування в Німеччині для іноземців з України було практично неможливим. Сьогодні такі перешкоди відчутно зменшилися, і здається, що така тенденція буде зростати. Можна сказати, що німецькі фахівці, незалежно від сфери діяльності по всьому світу користуються чудовою репутацією. Це надзвичайно збільшує кар’єрні перспективи на ринку праці в Україні і по всьому світу, звичайно ж.

Увага: З 01 серпня 2012 р. вступив в силу закон про реалізацію положень про висококваліфікованих фахівцях в Європейському Союзі. Це виходить далеко за межі ЄС і відкриває іноземним студентам і вченим нові перспективи в Німеччині. Разом із законом вступили в силу широкомасштабні нововведення в праві про перебування: тепер іноземні студенти після завершення навчання можуть залишатися у Німеччині протягом 18 місяців разом попередніх 12 місяців з метою пошуку кваліфікованої роботи. Під час пошуку вони маю права працювати без часових обмежень.

Якщо вони знаходять роботу, що відповідає їх кваліфікації, їм більше не потрібно отримання дозволу від Федерального агентства по працевлаштуванню. Нововведенням є також, що при певних умовах вже через два роки можливе одержання необмеженого часом посвідки на проживання. Під час навчання іноземні студенти можуть працювати 120 днів замість 90 днів, як це було раніше.

Для іноземців з вищою освітою тепер є можливість отримання нового дозволу на перебування з метою пошуку роботи строком до шести місяців. Умовою для цього є наявність засобів до існування протягом цього строку. Крім того: якщо людина з вищою освітою або людина з професійною кваліфікацією пред’явить трудовий договір з мінімальною зарплатою в розмірі близько 44 800 Євро (для деяких дефіцитних професій близько 35 000 Євро), може відразу ж розраховувати на роботу в Німеччині терміном до чотирьох років на підставі «синьої карти ЄС». Власники «синьої карти ЄС» зазвичай через 33 місяці, а при підтвердженні знань німецької мови на рівні В1 вже через 21 місяць можуть подавати заяви на отримання виду на проживання. Для членів сімей іноземних фахівців були введені пільги при працевлаштуванні, наприклад, скасування отримання дозволу від Федерального агентства по працевлаштуванню.

Іноземні студенти та випускники можуть звернутися до нас з питаннями про застосування нових законів.

(13 людина, в середньому: 4.46/5)

^