Німецький центр Аренс і Шварц

Будь-яка юридична допомога

+380 97 947 0991

Усиновлення / удочеріння дитини з України

Выезд детей за границу / Виїзд дітей за кордон / Kindernachzug

Для дітей, які з різних причин не можуть виховуватися рідними батьками, усиновлення або удочеріння означає життя в новій сім’ї. Для бездітних сімей процес усиновлення/удочеріння означає можливість створення своєї власної сім’ї і проживання дитини у повноцінній сім’ї. Часто новий чоловік усиновляє/удочеряє дитини своєї дружини після укладення шлюбу.

Ми комплексно супроводжуємо Вас протягом всього процесу в Німеччині та Україні. З міжнародним усиновленням/удочерінням пов’язано багато питань і сумнівів. Ми зможемо компетентно відповісти на всі Ваші запитання.

Право усиновлення / удочеріння в Україні згідно із Законом про зміни і поправки від 26 грудня 2002 р. з 1 січня 2004 року регулюється в розділі IV, главі 18, ст. 207 і слід. нового Сімейного кодексу україни від 10 січня 2002 р. Остання зміна Сімейного кодексу було прийнято законом від 1 червня 2010 р. і набрала чинності 30 червня 2010 р.

Усиновлення / удочеріння по українському праву можна назвати повним усиновленням/удочерінням, так як приймаюча сторона бере на себе відповідні правові відносини.

Міжнародне цивільне право в Україні Закону про міжнародному цивільному праві від 23 червня 2005 р. з останніми змінами в 2010 р. передбачає, що юридичні наслідки щодо прийняття дитини перебувають у віданні Закону, чинного за місцем проживання особи, що приймає.

Виходячи з отриманого тутешнього досвіду українські суди при винесенні рішення про усиновлення/удочеріння не враховують міжнародне цивільне право, а рішення щодо усиновлення/удочеріння виноситься на підставі національного українського права. Процес визнання усиновлення/удочеріння слід тим юридичним аспектам, які приписав суд відповідному усиновлення/удочерению.

Україна поки що не ратифікувала Гаазьку Угоду про захист дітей та співробітництво в галузі міжнародного усиновлення/удочеріння.

Згідно ст. 211 Сімейного кодексу, усиновити або удочерити дитину може лише дієздатна особа у віці мінімум 21 років. Виключення складають випадки, коли особа, яка бажає усиновити/удочерити, перебуває в родинних зв’язках з дитиною. Особа, усыновляющее/удочеряющее дитини, повинна бути мінімум на 15 років старше усиновленої/удочеренних дитини.

Крім того, дитину з українським громадянством згідно ст. 24 Закону України про захист дітей не можуть усиновити іноземці, які не перебувають у шлюбі, хіба що іноземець перебуває в родинних зв’язках з дитиною.

Усиновлення/удочеріння можливо в Україні, тільки якщо як мінімум один батько вже позбавлений батьківських прав/права батьківського піклування / суд позбавив прав. З цих питань ми також надамо Вам компетентну допомогу.

Для початку Вам знадобиться позитивний висновок українських органів з питань захисту дітей на усиновлення/удочеріння. Потім своє рішення виносить суд.

Процес в Україні виглядає наступним чином:

Іноземці, які бажають усиновити/удочерити дитину, що проживає в Україні, подають до Міністерства соціальної політики заяву на усиновлення/удочеріння, до якої додаються наступні документи:

 1. Заяву на реєстрацію кандидата на усиновлення (з нотаріальним засвідченням);
 2. Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (3 примірники);
 3. Укладення з боку відповідного німецького органу влади (прохання проконсультуватися у службі піклування за Вашим місцем проживання) про придатність заявника до усиновлення/удочерению із зазначенням адреси, житлових умов (кількість спальних кімнат, наявність умов для проживання дитини), біографічних даних прийомних батьків та складу сім’ї (кількість осіб, які проживають разом із заявником, рівень родинного зв’язку, наявність власних дітей), а також позиції заявників по питанню усиновлення/удочеріння. Соціальний звіт повинен містити рекомендації щодо кількості, віку та стану здоров’я дітей, які можуть бути усиновлені/удочерены заявником. Якщо такий звіт надає недержавний орган, необхідно прикріпити державну ліцензію на ведення такої діяльності;
 4. Дозвіл компетентного німецького органу влади на в’їзд і постійне проживання прийомної дитини.
 5. Нотаріальне зобов’язання прийомних батьків (в 2-ух примірниках), що містить:
  1. зареєструвати дитину протягом одного місяця після в’їзду в країну у відповідному дипломатичному або консульському представництві україни (із зазначенням адреси представництва);
  2. до 18-річного віку зберегти за дитиною українське громадянство;
  3. повідомляти консульську чи дипломатичне представництво України мінімум один раз на рік протягом перших трьох років після усиновлення/удочеріння, а потім один раз на три роки до закінчення 18-ти років про умови життя та стан здоров’я прийомної дитини за встановленою формою;
  4. подбати про те, щоб співробітник консульського або дипломатичного представництва України спілкуватися з дитиною;
  5. повідомити про зміну місця проживання.
 6. Нотаріально завірена згода чоловіка на усиновлення/удочеріння дитини (у разі усиновлення/удочеріння тільки одним чоловіком/дружиною), якщо інше не передбачено законом.
 7. Видана відомством у справах іноземців або нотаріально завірена довідка про доходи за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за минулий рік.
 8. Нотаріально завірена копія свідоцтва про шлюб або виписка з книги записів цивільного стану (у 2-ох примірниках).
 9. Висновку про стан здоров’я обох батьків згідно встановленій формі.
 10. Довідка про несудимість обох прийомних батьків.
 11. Нотаріально засвідчена копія документа, що підтверджує право власності та користування житлом (з зазначенням загальної і житлової площі та кількості кімнат).
 12. Нотаріально завірена письмова згода від іноземного заявника про запит інформації про нього через генеральний секретаріат Інтерполу та в правоохоронних органах країни свого проживання (у 2-ох примірниках).

Термін дії вищевказаних документів становить 1 рік з моменту видачі, якщо інше не передбачено німецьким законодавством, що в такому випадку позначається в документах. На момент подачі документів у Міністерстві вони повинні діяти ще мінімум 6 місяців. Усиновлення/удочеріння дітей з українським громадянством іноземцями, які перебувають у шлюбі з громадянином/громадянкою України і постійно проживають в Україні, регулюється порядком про усиновлення/удочеріння для українських громадян.

Порядок і умови строків подання заяв на усиновлення/удочеріння для українських громадян, які проживають за кордоном, та іноземців, які бажають усиновити/удочерити дитину в Україні, визначаються Міністерством соціальної політики України.

Міністерство соціальної політики України опрацьовує протягом 20 робочих днів заяви на усиновлення/удочеріння від українських громадян, які проживають за кордоном, та іноземців, які бажають усиновити/удочерити дитину з України, і перевіряє прикріплені документи на предмет відповідності вимогам законів.

У разі винесення позитивного рішення департамент з усиновлення реєструє заявника як кандидата на усиновлення/удочеріння і вносить до реєстру дані.

У разі відмови в реєстрації заявнику буде відправлено чи видано на руки аргументовану письмову відповідь разом з поданими документами. Причиною відмови у реєстрації може стати невідповідність документів вищевказаним вимогам, неналежним чином завірені виправлення в документах, невідповідність перекладу оригінального змісту.

Ознайомлення кандидатів на роль прийомних батьків з інформацією про дітей, яких можна усиновити/удочерити, а також видача документів для знайомства з дитиною виконує виключно Міністерство соціальної політики України.

Кандидати у прийомні батьки мають право тричі ознайомитися з інформацією про дітей, яких можна усиновити/удочерити (включаючи повторні прийоми) за умови, що строк дії документів кандидатів на дату прийому в департаменті з усиновлення дійсні ще протягом мінімум 1 місяця.

Усиновлення/удочеріння українського дитини вимагає винесення судового рішення згідно з установленим законом порядком.
Прийомні батьки зобов’язуються:

 • особисто забрати дитину із закладу / виховує сім’ї в присутності представника служби у справах дітей після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення/удочеріння;
 • зареєструвати дитину через 1 місяць після усиновлення/удочеріння в консульському реєстрі в консульській установі або дипломатичному представництві України в країні проживання;
 • дозволяти представникам консульської установи або дипломатичного представництва контактувати з дитиною, а також контролювати умови її проживання і виховання;
 • подавати консульській установі чи дипломатичному представництву України звіти про умови проживання та стан здоров’я дитини один раз на рік протягом перших 3-ох років і один раз на 3 роки до досягнення дитиною 18-ти років;
 • повідомляти консульську установу чи дипломатичне представництво, контролюючі умови життя і виховання дитини, про зміни місця проживання дитини.

З метою усиновлення/удочеріння дитини з українським громадянством, що живе за межами України, українські громадяни та іноземці звертаються в консульська установа чи дипломатичне представництво України в країні проживання дитини.

До заяви на усиновлення/удочеріння додатково прикріплюються нижченаведені документи, крім зазначених у п. 2, 3, 5-11 (див. вище):

 1. сироти: свідоцтва про смерть або довідку з відділу РАЦС про смерть батьків;
 2. для дитини, чиї батьки позбавлені батьківських прав або які оголошені безвісно відсутніми або недієздатними, – рішення суду;
 3. для дитини, чиї батьки були оголошені мертвими – видане відділом РАЦС на підставі рішення суду свідоцтво про смерть або витяг з реєстру актів смерті;
 4. для дитини, батьки якої невідомі, кинутого, знайденої дитини – акта про дитину, залишене в пологовому будинку або іншій клініці, або про дитину, чиї батьки / родичі відмовилися його забирати, або про покинуту чи знайдену дитину (видається згідно з формою, запропонованої Міністерством охорони здоров’я та Міністерством внутрішніх справ) і довідка (видається відділом РАЦС), яка підтверджує, що запис про батьків дитини у книзі записів народження була проведена на підставі рішення органу опіки та піклування органу.
 5. для дитини, яку не забрали з пологового будинку або іншого клініки – акт про дитину, залишене в пологовому будинку або іншій клініці, або про дитину, чиї батьки / родичі відмовилися його забирати, або про подкидыше / найду (видається згідно з формою, запропонованої Міністерством охорони здоров’я та Міністерством внутрішніх справ із зазначенням документів, на підставі яких було зроблено запис про матір дитини), довідка з органу РАЦСУ про запис інформації про батьків дитини у книгу записів народження; а також нотаріально завірена згода матері (батьків) на усиновлення/удочеріння, або рішення суду про позбавлення батьківських прав матері (батьків), або довідка з органу внутрішніх справ про те, що місце проживання / перебування матері (батьків) невідоме.
 6. для дитини, чиї батьки згодні з усиновленням/удочерінням – нотаріально посвідчена письмова згода батьків.

Усиновлення/удочеріння дитини з українським громадянством, що проживає за межами України, вимагає дозволу департаменту на усиновлення.

Видані німецькими органами влади документи повинні бути апостильовані!

Після цього видається висновок органом опіки дітей/Міністерством соціальної політики. При наявності позитивного рішення можна подавати заяву до суду на усиновлення/удочеріння.

Ми охоче допоможемо Вам з видачею сертифіката відповідності в Німеччині та Україні. Також ми можемо представляти Ваші інтереси в судовому процесі.

Значною мірою це представництво здійснюється на підставі довіреності. Пізніше ми можемо сприяти Вам в отриманні документів / обробці документів і виїзд дитини за кордон.

Ми супроводжуємо Вас, в залежності від бажання і потреб, як протягом усього процесу, так і на окремих його етапах. Юридичний супровід необхідно в будь-якому разі.

Детальнішу інформацію ви можете знайти на нашій спеціалізованій сторінці, присвяченій усиновленню дітей.

(91 людина, в середньому: 3.46/5)

^