Німецький центр Аренс і Шварц

Будь-яка юридична допомога

+380 97 947 0991

Працевлаштування для лікарів у Німеччині: Визнання професії, дозвіл на роботу, допуск до практики лікаря, віза, дозвіл на перебування

Працевлаштування в Німеччині на регламентованих посадах, як наприклад, лікарі, вимагає попереднього визнання професії та отримання дозволу на роботу. Тим, хто прагне працювати лікарем у Німеччині, необхідний державний допуск до лікарської практики – апробація. З отриманим в Україні дипломом можна подавати заяву у Німеччині на отримання допуску до лікарської практики. В рамках процедури апробації відповідна установа перевіряє рівнозначність відповідного українського диплому та відповідного німецького диплому.

Процедура визнання, апробація, видача візи для лікарів є складним та важко передбачуваним процесом, котрий має свої нюанси у різних регіонах.

Ми надамо Вам супровід на кожному етапі, щоб всі процеси пройшли для Вас якомога швидше та без складнощів.

Умови

Медична професійна освіта

Питання щодо визнання Вашого диплому, отриманого за кордоном, вирішує відповідна установа, що є компетентною в рамках Вашої процедури апробації. Ви можете подавати заяву на апробацію, незалежно від Вашого громадянства, країни походження Вашого диплому та статусу перебування в країні.

Процедура проводиться для дипломів, отриманих у країнах, що не належать до Європейського союзу/Європейського економічного простору, а також для дипломів, отриманих у ЄС, але котрі не визнаються автоматично.

Процес

В залежності від регіону, компетентними є різні установи з визнання документів про освіту. Здебільшого це окружні управління, до чиєї сфери належатиме пізніше процес працевлаштування або апробація. Перевіряється, чи Ваш диплом, отриманий за кордоном, є рівнозначним до німецького диплому.

Документ про освіту визнається рівнозначним, якщо відсутні суттєві відмінності між дипломом, отриманим за кордоном, та німецьким дипломом.

Паралельно з освітою береться до уваги досвід роботи. Суттєві відмінності у дипломах може компенсувати належний досвід роботи.

Доступ до лікарської практики Вам надається після підтвердження рівнозначності Вашого диплома та виконання інших умов для отримання апробації, зокрема, наявності достатнього рівня знань німецької мови.

Якщо будуть виявлені суттєві відмінності між Вашим та німецьким дипломами, є можливість пройти іспит, щоб довести рівнозначність рівню Ваших знань. Після успішного проходження іспиту видається доступ до лікарської практики.

Як правило, ситуація така, що українські дипломи не визнаються рівнозначними. Проводиться розгорнутий та детальний процес визнання документу про освіту, що може тривати до 2 років. До апробації Ви можете отримати попередній дозвіл на роботу за умови, що Ви маєте повну освіту та відповідаєте професійним вимогам запланованої діяльності. Видача цього попереднього дозволу на роботу розглядається, як правило, для осіб, котрі ще не виконали всіх належних умов для апробації. Наприклад, може бути виданий дозвіл на роботу для ведення не самостійної, не керівної діяльності під керівництвом та під наглядом інших строком максимум на два роки. Як правило, українські дипломи не визнаються рівнозначними німецьким стандартам.

Спочатку необхідно подати заяву на апробацію. Зазвичай це у компетенції окружних управлінь, але й інших відомств також. Після цього Вам надходить підтвердження про отримання, і Ви домовляєтесь про складання іспиту на знання професійної мови. Наразі вистачає загальних знань мови на рівні В2, але професійна мова має бути на рівні С1. Іспити рівню знань професійної мови проводяться відповідною медичною палатою.

Після успішного складання іспиту видається попередній дозвіл на роботу. З ним Ви можете працювати у лікарні або іншій медичній установі до складання теоретичної частини іспиту у форматі практики під керівництвом та наглядом, щоб опанувати відсутні знання або поглибити їх.

Документи для подачі заяви

Для подачі заяви на отримання доступу до лікарської практики необхідні нижченаведені документи:

 1. Заява
 2. Заява, що бажана посада лікаря знаходиться у сфері компетенції відповідного окружного управління і Ви не подавали заяву на апробацію в жодній іншій федеральній землі
 3. Інші документ:
  1. Довідка про реєстрацію
  2. Актуальне резюме з фотокарткою у формі таблиці
  3. Довідка з вищого органу охорони здоров’я України чи іншої уповноваженої установи про відсутність дисциплінарних або професійно-правових заходів проти Вас та що уживання таких заходів не планується (Довідка про професійний статус).
  4. офіційно завірена копія закордонного паспорту або посвідчення особи
  5. Довідка про несудимість форми «O» з цільовим призначенням „Апробація“, не давніша ніж 3 місяці, або інше рівнозначне свідоцтво, видане на Батьківщині
  6. Заява про безкарність,
  7. Медична довідка про придатність по стану здоров’я
  8. Диплом та свідоцтво про проходження іспитів з додатком
  9. Навчальна програма/Додаток до диплому (предмети та кількість годин): з цих документів повинні бути зрозумілими вивчені предмети та об’єм годин.
   Дані повинні спиратися на Положення про порядок навчання у Вищому навчальному закладі, котрі діяли на момент Вашого навчання.
  10. Сертифікати про пройдену практику та періоди практики (наприклад, дипломна практика, інтернатура, рік практики).
  11. Підтвердження про дозвіл щодо необмеженого провадження професійної діяльності (довідка з вищого органу охорони здоров’я країни навчання)
  12. Для експертної перевірки Вашої освіти:
   План навчання (освітня програма/освітні цілі) з перекладом на німецьку мову, де вказаний зміст кожного окремого вивченого фаху. План навчання враховує час навчання та складається особисто для Вас. Якщо Ви відмовляєтеся від проведення експертизи, план навчання, як правило, не потрібен.
  13. Заява про прийняття на себе витрат, 650.- євро
  14. Для дозволу на роботу додатково:
   • Заява
   • Дозвіл на перебування, що надає право на провадження трудової діяльності
   • Підтвердження про прийняття на роботу, видане лікарською практикою/аптекою або відділом кадрів клініки у відповідному адміністративному окрузі для провадження не самостійної та не керівної діяльності під контролем, керівництвом та під відповідальністю апробованих колег.
   • Документи про підвищення кваліфікації, детальні характеристики з місця роботи

Подача документів на візу для апробації

Процес подачі документів та видачі дозволу на перебування для визнання професійної кваліфікації та апробації для українців

Правова підстава – § 17a Закону про перебування та § 8 абз. 2 Положення про зайнятість.

Спочатку необхідно забронювати для себе дату та годину прийому у посольстві Німеччини у м. Київ для подачі документів на отримання візи. Йдеться про національну візу категорії D, що дасть Вам право на тривале перебування. При подачі документів обов’язкова Ваша особиста присутність. Ваші інтереси не може представляти представник.

Під час прийому у посольстві необхідно надати такі документи:

 • Заповнена заява на отримання візи з особистим підписом у 2 екземплярах
 • Закордонний паспорт з 2 копіями
 • 3 фото на паспорт
 • Висновок або рішення установи, що відповідає за професійне визнання, як правило це окружне управління, про те, що необхідні заходи з адаптації чи інші кваліфікаційні міри з метою встановлення рівнозначності професійної кваліфікації або потрібен дозвіл для провадження професійної діяльності (в оригіналі).
 • Трудовий договір або згода на прийом на роботу з 2 копіями, де повинні міститися точні дані про вид, зміст та тривалість запланованої діяльності, години роботи, місце роботи та розмір оплати. Розмір оплати не повинен бути нижчим за мінімальну заробітну платню. Якщо не вказано у Договорі, надайте додаткову інформацію про перебіг заходів з адаптації та кваліфікації освіти.
 • Якщо Ви ще не пройшли екзамен на визначення рівню професійної мови: оригінал бронювання курсу з даними про кількість годин на тиждень (інтенсивний курс – мінімум 18 годин на тиждень) та підтвердження про оплату курсу.
 • Дипломи, сертифікати, трудова книга з перекладом на німецьку мову та документ про закінчення навчального закладу
 • Резюме, зокрема, з даними про попередню освіту та професійну діяльність
 • Підтвердження наявності коштів для життєзабезпечення у розмірі мінімум 720 € на місяць. Є декілька варіантів піддтвердження:
  офіційне письмове доручення згідно з §§ 66 – 68 Закону про перебування,

або

 • шляхом зарахування необхідної суми на блокований рахунок у Німеччині,

або

 • виплати заробітної платні, котрі особа отримуватиме після проходження професійної перепідготовки або ж від провадження діяльності до 10 годин на тиждень, незалежної від заходів, спрямованих на підвищення освіти.
 • Медичне страхування для в’їзду в країну

Як правило, візу видають на 6 місяців. З цією візою особа може в’їхати до Німеччини.

По прибуттю необхідно зареєструватися у відповідному відділі реєстрації за місцем проживання. Після цього роботодавець може подати заяву на отримання соціального страхування. Необхідним також є медичне страхування.

Після проходження всіх вказаних процедур та отримання необхідних документів можна подавати заяву до відповідного Відомства у справах іноземців про отримання дозволу на тривале перебування. Наразі час обробки заяв може тривати невизначений час, та у Відомств у справах іноземців є можливість одразу ж видавати попередні дозволи на перебування (так звані тимчасові дозволи).

Ми надамо Вам супровід під час усього процесу апробації

Наші послуги:

 • Консультування з питань процесу апробації
 • Встановлення контакту з компетентною у Вашому випадку установою, що проводить процедуру визнання (окружне управління)
 • Ведення всієї кореспонденції та отримання кореспонденції на адресу у Німеччині на підставі довіреності
 • Складання переліку необхідних документів для Вашого конкретного випадку
 • Апостилювання та переклад Ваших документів присяжними перекладачами у Німеччині
 • Заповнення всіх необхідних заяв
 • Реєстрація на проходження іспиту зі знань професійної мови у Німеччині
 • Подача заяв на отримання німецьких довідок про несудимість від німецької поліції
 • Допомога у пошуках місць для проходження практики у німецьких клініках
 • Подача документів для отримання попереднього дозволу на роботу
 • Перевірка або складання договору про проходження практики/трудового договору
 • Реєстрація на проходження іспиту з теоретичної частини професії
 • Подача документів на візу

(17 людина, в середньому: 3.82/5)

^