Німецький центр Аренс і Шварц

Будь-яка юридична допомога

+380 97 947 0991

Блакитна карта (Blue Card)

работа в Германии / робота в Німеччині / Arbeit in Deutschland

Правова підстава – § 19a Закону про перебування разом з § 2 Положення про зайнятість.

Метою є полегшена процедура працевлаштування для висококваліфікованих спеціалістів – іноземців з третіх країн. Положення регулює зайнятість висококваліфікованих спеціалістів-іноземців для виконання роботи, що відповідає їх кваліфікації. За виконання умов щодо видачі Блакитної карти будь-яка категорія працівників без винятку має право на працевлаштування. Однак, рід діяльності повинен відповідати заявленій кваліфікації.

Головним чином, потрібно виконати наступні умови:

 1. Повна вища освіта, отримана у Німеччині або диплом про повну вищу освіту, визнаний у Німеччині
 2. Робочий договір з підприємством, зареєстрованим у Німеччині
 3. Мінімальна річна заробітна платня, що наразі складає 52.000.- євро, якщо йдеться про професію, котра не приведена у переліку дефіцитних професій, та 40.560.- євро, якщо йдеться про дефіцитну професію. Ці межі заробітної платні наприкінці кожного року переглядаються Міністерством внутрішніх справ та при їх обчисленні керуються базою для вирахування страхових внесків пенсійного страхування.

Блакитна карта видається строком до чотирьох років, якщо робочий контракт є необмеженим. В інших випадках Блакитна карта ЄС видається на строк дії робочого договору плюс 3 місяці. Протягом перших двох років перед кожною зміною робочого місця необхідно отримати дозвіл Відомства у справах іноземців. Протягом перших двох років Блакитна карта прив’язана до конкретної роботи у певного роботодавця. Після цього Ви можете виконувати висококваліфіковану роботу будь де. Однак робота «сам на себе» не дозволяється.

Знання німецької мови не обов’язкові.

Блакитна карта передбачає два варіанти працевлаштування з відповідно різними умовами:

1. § 19 a, § 2 абз. 1, без дозволу агентства з працевлаштування

Якщо заробітна платня складає мінімум 52.000.- євро на рік, дозвіл агентства з працевлаштування на видачу дозволу на перебування не є необхідним. Час на розгляд скорочується до 1-2 тижнів з моменту подачі документів на отримання візи. Ви можете працювати з будь-якими визнаними дипломами вищих навчальних закладів, в тому числі не по спеціальності. Вирішальними є підтверджений диплом вищого навчального закладу та рівень заробітної платні, що наразі складає 52.000.- євро. Особа може отримати роботу і не по своїй прямій спеціальності. Наприклад, у Вас підтверджений диплом у сфері правознавства або інженерії, але з ним Ви також можете працювати на посаді у сфері маркетингу або як менеджер.

2. § 19 a, § 2 абз. 2, з дозволом агентства з працевлаштування

Якщо посада належить до так званих дефіцитних професій, з Блакитною картою можна працевлаштуватися, якщо річна заробітна платня складатиме 40.560.- євро на рік. В будь якому разі, розмір заробітної платні повинен бути не меншим, ніж загально прийнято у даному місті/селищі. Дана професія повинна міститися у переліку дефіцитних професій, а Ви – мати диплом про вищу освіту.

Дефіцитними професіями наразі вважаються: натуралісти, математики, архітектори, планувальники місцевості, міст та руху, дизайнери, інженери, інженери-науковці, медики, а також академічні спеціалісти у сфері інформаційної та комунікаційної технології. Які професії вважаються дефіцитними, можна дізнатися з § 2 абз. 2 Положення про зайнятість. Йдеться про професії, що належать до груп 21, 221 та 25 Міжнародної стандартної класифікації професій (ISCO).

У цьому випадку регіональне агентство з працевлаштування повинно дати згоду на працевлаштування, щоб особа могла отримати дозвіл на перебування та попередню візу. Буде проводитися перевірка, чи відповідають умови праці загальноприйнятим у даній місцевості. Йдеться не про перевірку пріоритетності кандидатів на працевлаштування. У даній ситуації буде лише перевірено, чи відповідають умови праці аналогічним умовам, на яких працюють німці. Якщо іноземець має диплом про закінчення німецького вищого навчального закладу, агентство з працевлаштування не повинно надавати дозвіл на видачу Блакитної карти, навіть якщо на обрану посаду поширюються положення про дефіцитні професії.

Переваги Блакитної карти:

Йдеться про дозвіл на перебування, який не потребує наявності базового рівня знань німецької мови (тест А1).

Можливий переїзд чоловіка/дружини та дітей. Подружні партнери або діти не повинні підтверджувати знання мови (тест A1).

На території Німеччини місце проживання може відрізнятися від місця роботи.

Подружжя має необмежений доступ до трудової діяльності по найму або індивідуальної трудової діяльності (§ 27 абз. 5 Закону про перебування).

Документи на отримання дозволу на постійне проживання можна подавати вже через 21 місяць, якщо виконані всі інші умови (зазвичай лише через 33 місяці). За наявності документу про проходження мовного тесту на рівень B1 його, як правило, видають.

Важливо: Встановлення рівнозначності іноземного документу про освіту для працевлаштування з Блакитною картою.

Цими питаннями займається Постійна конференція міністрів освіти та культури земель, центральне управління з питань іноземної освіти. Вони ведуть базу даних онлайн «Анабін».

Можна самостійно перевірити, чи визнається у Німеччині диплом та відповідний вищий навчальний заклад України, де його було отримано. Як правило, українські дипломи визнаються в Німеччині та придатні для подачі документів на отримання «Блакитної карти», якщо їх було отримано у державних або визнаних державою університетах. Такі вищі навчальні заклади позначені у базі даних «Анабін» статусом Н+. База даних «Анабін» наразі не укомплектована. Не всі українські університети на ВНЗ перелічені у даній базі.

Якщо диплом та ВНЗ/університет, в котрому було отримано диплом, містяться в базі, позначені символом Н+, можете роздруковувати цю сторінку. Цього вистачить посольству Німеччини під час розгляду документів на отримання Блакитної карти як доказ рівнозначності Вашого диплому такому, котрий було отримано у Німеччині. Якщо Ви не знайшли Ваш ВНЗ у переліку або виникли неясності, рекомендується звернутися до Постійної конференції міністрів освіти та культури земель, центрального управління з питань іноземної освіти з проханням щодо офіційного визнання Вашого документу. Процедура розгляду наразі триває близько 2 тижнів. Після внесення ясності з приводу Вашого документу про освіту розгляд Ваших документів не буде відкладатися через уточнення.

Процедура виглядає наступним чином:

Заповнення заяви про проведення оцінки

Також додаються наступні документи:
 1. Підписана заява
 2. Проста копія трудового договору
 3. Проста копія атестату з додатком
 4. Офіційно завірена копія диплому з перекладом, виконаним присяжним перекладачем
 5. Офіційно завірена копія додатку до диплому з перекладом, виконаним присяжним перекладачем
 6. Проста копія закордонного паспорту
  Після цього всі документи разом із заявою у електронному вигляді пересилаються електронною поштою спочатку до бази даних «Анабін». Потім всі документи в оригіналі відправляються поштою – рекомендується відправляти службою DHL.

«Анабін» електронною поштою надішле Вам повідомлення про сплату зборів. За один диплом вартість складає 200.- євро, за кожний наступний 100.- євро. Після сплати зборів почнеться експертне оцінювання, після чого рішення буде надіслано Вам поштою. При подачі документів на візу необхідно надати оригінал цього рішення. Процедура оцінювання наразі триває близько 2 тижнів.

Процедура подачі документів та видачі Блакитної карти для українців

Спочатку необхідно забронювати для себе дату та годину прийому у посольстві Німеччини у м. Київ для подачі документів на отримання візи. Йдеться про національну візу, що дасть Вам право на тривале перебування. При подачі документів обов’язкова Ваша особиста присутність. Ваші інтереси не може представляти представник.

Під час прийому у посольстві необхідно надати такі документи:

 • Заповнена заява на отримання візи з особистим підписом у 2 екземплярах
 • Закордонний паспорт з 2 копіями
 • 3 фото на паспорт
 • Трудовий договір або згода про прийняття на роботу з 2 копіями
 • Диплом з додатком + переклад з 2 копіями
 • Рекомендації з попередніх місць роботи, трудові книги з 2 копіями
 • Роздруківка з бази даних «Анабін», якщо диплом у базі позначений символом H+
 • Якщо диплом не наведений у базі даних, рішення про визнання, видане Постійною конференцією міністрів освіти та культури земель, з 2 копіями
 • Медичне страхування для в’їзду в країну

Якщо дозвіл агентства з працевлаштування не є необхідним для видачі візи, рішення щодо заяви посольство приймає самостійно. Цей процес наразі триває близько 2 тижнів.

Якщо дозвіл є необхідним, його потрібно отримати. У такому випадку процес видачі візи триває близько 4-8 тижнів.

Як правило, візу видають на 6 місяців. З цією візою особа може в’їхати до Німеччини.

По прибуттю необхідно зареєструватися у відповідному відділі реєстрації за місцем проживання. Після цього роботодавець може подати заяву на отримання соціального страхування. Необхідним також є медичне страхування.

Після проходження всіх вказаних процедур та отримання необхідних документів можна подавати заяву до відповідного Відомства у справах іноземців про отримання дозволу на тривале перебування. Наразі час обробки заяв може тривати невизначений час, та у Відомств у справах іноземців є можливість одразу ж видавати попередні дозволи на перебування (так звані тимчасові дозволи).

(25 людина, в середньому: 4.28/5)

^