Німецький центр Аренс і Шварц

Будь-яка юридична допомога

+380 97 947 0991

Трудова діяльність у Німеччині на підставі диплому про закінчення ВНЗ

виды на жительство (ВНЖ) в Германии / види на проживання (ВНЖ) в Німеччині / Aufenthaltserlaubnis Deutschland

Маючи на руках отриманий у Німеччині або прирівняний до німецького отриманий в Україні диплом про закінчення ВНЗ, Ви маєте можливість працевлаштуватися за вказаною спеціальністю згідно з отриманою кваліфікацією. Правовою підставою, що регулює працевлаштування, є § 18 Закону про перебування разом з Положенням про зайнятість § 2 абз. 3.

Заробітна платня може бути нижчою, ніж встановлено Блакитною картою, але умови праці, зокрема заробітна платня, повинні відповідати умовам, встановленим у кожній конкретній місцевості. Місцеве агентство з працевлаштування перевіряє умови праці та чи присутні на ринку праці кандидати з переважним правом на працевлаштування. Якщо результат такої перевірки агентством з працевлаштування буде на Вашу користь, Федеральна агенція з праці, як правило, надає попередню згоду згідно з § 39 абз. 3 Положення про зайнятість для працевлаштування по заявленому виду діяльності у певного роботодавця. Якщо у Вас на руках є попередня згода, ані посольство, ані відомство у справах іноземців не повинні підключати до процедури агенцію з працевлаштування. Таким чином, Ви значно економите час під час розгляду Вашої заяви про видачу візи.

Необхідні умови:

 1. Повна вища освіта, отримана у Німеччині або диплом про повну вищу освіту, визнаний у Німеччині
 2. Робочий договір з підприємством, зареєстрованим у Німеччині
 3. Дотримання умов праці, зокрема, стосовно заробітної платні, діючі у кожній конкретній місцевості
 4. Позитивний результат перевірки пріоритетності кандидатів на працевлаштування. Тобто, це означає, що для виконання цієї роботи на ринку праці Німеччини не повинно бути інших спеціалістів з пріоритетним правом працевлаштування.
 5. Підтвердження про відповідність документу про освіту німецькому диплому про вищу освіту
 6. Кошти для життєзабезпечення.

Знання німецької мови не обов’язкові.

Протягом перших двох років перед кожною зміною робочого місця необхідно отримати дозвіл відомства у справах іноземців. Протягом перших двох років дозвіл на роботу прив’язаний до конкретного виду діяльності у певного роботодавця.

Можливий переїзд чоловіка/дружини та дітей. Подружні партнери або діти не повинні підтверджувати знання мови (тест A1).

Подружжя має необмежений доступ до трудової діяльності по найму або індивідуальної трудової діяльності (§ 27 абз. 5 Закону про перебування).

Важливо: Встановлення рівнозначності іноземного документу про освіту та німецького диплому про вищу освіту

Цими питаннями займається Постійна конференція міністрів освіти та культури земель, центральне управління з питань іноземної освіти. Вони ведуть базу даних онлайн «Анабін».

Можна самостійно перевірити, чи визнається у Німеччині диплом та відповідний вищий навчальний заклад України, де його було отримано. Як правило, українські дипломи визнаються в Німеччині та придатні для подачі документів на отримання «Блакитної карти», якщо їх було отримано у державних або визнаних державою університетах. Такі вищі навчальні заклади позначені у базі даних «Анабін» статусом Н+. База даних «Анабін» наразі не укомплектована. Не всі українські університети на ВНЗ перелічені у даній базі.

Якщо диплом та ВНЗ/університет, в котрому було отримано диплом, містяться в базі, позначені символом Н+, можете роздруковувати цю сторінку. Цього вистачить посольству Німеччини під час розгляду документів на отримання Блакитної карти як доказ рівнозначності Вашого диплому такому, котрий було отримано у Німеччині. Якщо Ви не знайшли Ваш ВНЗ у переліку або виникли неясності, рекомендується звернутися до Постійної конференції міністрів освіти та культури земель, центрального управління з питань іноземної освіти з проханням щодо офіційного визнання Вашого документу. Процедура розгляду наразі триває близько 1-2 місяців. Після внесення ясності з приводу Вашого документу про освіту розгляд Ваших документів не буде відкладатися через уточнення.

Процедура виглядає наступним чином:

Заповнення заяви про проведення оцінки

Також додаються наступні документи:

 1. Підписана заява
 2. Проста копія трудового договору (не обов’язкова умова, але рекомендується)
 3. Проста копія атестату з додатком
 4. Офіційно завірена копія диплому з перекладом, виконаним присяжним перекладачем
 5. Офіційно завірена копія додатку до диплому з перекладом, виконаним присяжним перекладачем
 6. Проста копія закордонного паспорту

Після цього всі документи разом із заявою у електронному вигляді пересилаються електронною поштою спочатку до бази даних «Анабін». Потім всі документи в оригіналі відправляються поштою – рекомендується відправляти службою DHL.

«Анабін» електронною поштою надішле Вам повідомлення про сплату зборів. За один диплом вартість складає 200.- євро, за кожний наступний 100.- євро. Після сплати зборів почнеться експертне оцінювання, після чого рішення буде надіслано Вам поштою. При подачі документів на візу необхідно надати оригінал цього рішення. Процедура оцінювання наразі триває близько 1-2 місяців.

Якщо мета Вашого перебування у Німеччині – працевлаштування, завжди рекомендується отримати офіційне визнання рівнозначності диплому про вищу освіту, щоб в подальшому не виникло затримок або ж відмови у видачі візи.

Процедура подачі документів та видачі дозволу на перебування для працевлаштування для українців

Спочатку необхідно забронювати для себе дату та годину прийому у посольстві Німеччини у м. Київ для подачі документів на отримання візи. Йдеться про національну візу, що дасть Вам право на тривале перебування. При подачі документів обов’язкова Ваша особиста присутність. Ваші інтереси не може представляти представник.

Під час прийому у посольстві необхідно надати такі документи:

 • Заповнена заява на отримання візи з особистим підписом у 2 екземплярах
 • Закордонний паспорт з 2 копіями
 • 3 фото на паспорт
 • Трудовий договір або згода про прийняття на роботу з 2 копіями
 • Диплом з додатком + переклад з 2 копіями
 • Рекомендації з попередніх місць роботи, трудові книги з 2 копіями
 • Роздруківка з бази даних «Анабін», якщо диплом у базі позначений символом H+
 • Якщо диплом не наведений у базі даних, рішення про визнання, видане Постійною конференцією міністрів освіти та культури земель, з 2 копіями (постійна рекомендація).
 • Попередня згода агенції з працевлаштування на прийом на роботу
 • Медичне страхування для в’їзду в країну

Якщо дозвіл агентства з працевлаштування не є необхідним для видачі візи, рішення щодо заяви посольство приймає самостійно. Цей процес наразі триває близько 2 тижнів.

Якщо дозвіл є необхідним, його потрібно отримати. У такому випадку процес видачі візи триває близько 4-8 тижнів.

Як правило, візу видають на 6 місяців. З цією візою особа може в’їхати до Німеччини.

По прибуттю необхідно зареєструватися у відповідному відділі реєстрації за місцем проживання. Після цього роботодавець може подати заяву на отримання соціального страхування. Необхідним також є медичне страхування.

Після проходження всіх вказаних процедур та отримання необхідних документів можна подавати заяву до відповідного Відомства у справах іноземців про отримання дозволу на тривале перебування. Наразі час обробки заяв може тривати невизначений час, та у Відомств у справах іноземців є можливість одразу ж видавати попередні дозволи на перебування (так звані тимчасові дозволи).

(8 людина, в середньому: 4.50/5)

^