Німецький центр Аренс і Шварц

Будь-яка юридична допомога

+380 97 947 0991

Новий Закон про імміграцію спеціалістів (FachKrEG)

Fachkräfteeinwanderungsgesetz in Deutschland - Новый Закон об иммиграции специалистов в Германии - Новий Закон про імміграцію спеціалістів

У Німеччині з 01.03.2020 року набули чинності нові правила щодо міграції та трудової занятості спеціалістів з третіх країн, тобто не з країн ЄС. Ці правила поширюються також на громадян України.

Нижче Ви знайдете стислу інформацію щодо проведених суттєвих змін законодавства.

Що змінилось?

1. Єдине визначення спеціалістів

На законодавчому рівні було визначено єдине поняття спеціалісту, котре включає в себе як спеціалістів з вищою освітою, так і працівників з професійною освітою.

Спеціалістами вважаються особи з вищою освітою або професійною освітою, що навчалися щонайменше протягом двох років. У наявності має бути документ від відповідного органу Німеччини про визнання / рівність кваліфікації.

2. Відміна перевірки пріоритетності

Перевірка пріоритетності відміняється у разі наявності документу про визнання кваліфікації та трудового договору. Це означає, що ані бюро з працевлаштування, ані інші органи не перевірятимуть, чи присутні на ринку праці Німеччини привілейовані кандидати. Кожна особа, котра може пред’явити документ про визнання освіти або диплом про вищу освіту, може працювати у Німеччині та отримувати зарплатню, прийняту у даній місцевості. Отож, перші кроки на ринок праці спрощуються для всіх груп професій: спеціаліст має пред’явити лише трудовий договір або конкретну пропозицію про працевлаштування, а також документ про визнання кваліфікації у Німеччині. Так звана перевірка пріоритетності, що проводилась Федеральною службою працевлаштування, більше не проводиться. Це означає, що більше не буде перевірятися, чи присутній для конкретного робочого місця кандидат з Німеччини або країн ЄС.

Як і раніше, федеральне відомство проводить перевірку умов праці, зокрема розміру винагороди.

3. Відміна дефіцитних професій

До цього часу лише кандидати з професійною освітою могли бути працевлаштовані на ті посади, що були наведені у списку дефіцитних професій. Наразі це положення анульовано. Кожний кандидат з еквівалентним українським дипломом про середню професійну освіту відтепер може працевлаштуватися по своїй спеціальності. Міграція спеціалістів не з країн ЄС відтепер не обмежується переліком дефіцитних професій. Маючи еквівалентну / визнану професійну освіту, можна займатися кваліфікованою трудовою діяльністю по тим спеціальностям, для яких придатна певна кваліфікація.

4. Можливості працевлаштування

Можливе працевлаштування також по схожим спеціальностям у відповідності до освіти. Найманий працівник може займатися трудовою діяльністю згідно з отриманою кваліфікацією. Можливе працевлаштування, зокрема, у суміжних професіях. Насамперед спеціалісти з університетською освітою можуть займатися не лише трудовою діяльністю, котра вимагає вищої освіти, а й також вони можуть працювати, наприклад, по професійним спеціальностям, для яких згідно з попередніми правилами вони або не мали кваліфікації, або ж були занадто кваліфіковані. Освіта лише повинна мати професійний зв’язок з кваліфікацією, що передбачає професійну, не університетську освіту. Наприклад, інженер-електрик може працювати як спеціаліст по електроніці, або ж інженер-механік – як слюсар.

Як і раніше, професія помічника або професії, котрі освоюються в ході виробничого навчання, не розглядаються. Передумовою для отримання Блакитної карти ЄС є трудова діяльність, що відповідає професійній кваліфікації, що зазвичай вимагає університетської освіти.

Винятком є IT-спеціалісти.

5. Працевлаштування у IT-сфері без диплому про освіту

Для працевлаштування у сфері інформаційних та комунікаційних технологій не обов’язково пред’являти відповідний диплом про середню професійну освіту або вищу освіту, якщо:

  • протягом останніх семи років Ви отримали аналогічну освіту
  • Ви маєте щонайменше три роки професійного досвіду
  • річний оклад наразі складає мінімум 49.680 євро брутто
  • знання німецької мови на рівні B1, однак в окремих випадках це правило ігнорується (наприклад, робочою мовою є англійська)

6. Пошуки місця роботи

Спеціалісти, що мають документ про визнання професійної освіти, або випускники вищих навчальних закладів можуть в’їжджати до Німеччини з метою пошуку роботи. Особи, що не мають трудового договору, проте можуть пред’явити документ про визнання професійної освіти, отримують дозвіл на перебування протягом шести місяців з метою пошуку роботи. Протягом цього часу особа може працювати на випробувальному терміні до десяти годин на тиждень або ж проходити практику. Умовами для цього є знання німецької мови на рівні В1 та підтвердження наявності засобів до існування. Переїзд членів родини протягом цього часу перебування не передбачений.

Раніше ця опція була доступна лише для випускників вищих навчальних закладів.

7. Пошук місця виробничого навчання та навчальних місць у вищих навчальних закладах

Пошук місця виробничого навчання (дуальна або шкільна освіта) та навчальних місць у вищих навчальних закладах може тривати 6 або 9 місяців.

Передумовами є знання німецької мови на рівні В2, закінчення німецької школи для іноземців або ж наявність документу про середню освіту, що дає право на отримання вищої освіти, максимальний вік до 25 років та підтвердження наявності засобів до існування. Переїзд членів родини протягом цього часу перебування не передбачений.

8. Трудова діяльність під час пошуку робочого місця

Під час пошуку місця роботи дозволяється працювати на випробувальних термінах до 10 годин на тиждень.

9. Спрощення процедури кваліфікації та визнання документів про освіту

При пред’явленні визнаного іноземного диплому зараз пропонуються спрощені та пришвидшені можливості для перебування у країні для проведення кваліфікаційних заходів щодо визнання та рівнозначності професійних кваліфікацій.

Особливо цікавим це стане для середнього медичного персоналу та лікарів.

Умовою для цього є, щоб процедуру визнання було розпочато з-за кордону відповідним органом у Німеччині та у наявності був документ про визнання / дефіцит. Зокрема, знання мови повинні бути на рівні А2. 18-місячний дозвіл на перебування може бути подовжено на шість місяців до максимального строку у два роки. Раніше знання німецької мови, наприклад, для медичних сестер та середнього медичного персонал, мали бути на рівні B1-B2. Наразі вимоги суттєво пом’якшали та спустились до рівню A2.

10. Пришвидшена процедура

Спрощення процедури та прискорена процедура визнання професії, отримання дозволу на роботу та видачі візи (Закон про перебування § 81a у редакції від 20.11.2019 р.)

Для того, щоб зробити процедуру працевлаштування ефективнішою, уповноважені служби з вирішення питань щодо в’їзду до країни з метою трудової міграції будуть сконцентровані у центральних відомствах у справах іноземців.

Роботодавці з довіреністю від найманого працівника можуть запросити проведення прискореної процедури з видачі візи для спеціаліста в уповноваженому відомстві у справах іноземців у Німеччині, що повинно суттєво скоротити строк отримання візи. Органи з визнання документів та Федеральна служба з працевлаштування виносять свої рішення протягом встановленого строку.

Якщо будуть виконані всі умови, відомство у справах іноземців видає попередню згоду на видачу візи, що потім і відбувається протягом наступних трьох тижнів.

Процедура прискореного запрошення спеціаліста може також включати переїзд дружини/чоловіка та неповнолітніх дітей за умови вчасної подачі відповідної заяви та виконання інших умов щодо возз’єднання сім’ї.

Плата за прискорену процедуру у відомстві у справах іноземців складає 411 євро, а також витрати за визнання/рівнозначність кваліфікації складають близько 300 – 350 євро.

Прискорена процедура можлива для:

  • спеціалістів з професійною освітою
  • спеціалістів з університетською освітою
  • для висококваліфікованих спеціалістів
  • дослідників / науковців
  • керівного складу
  • осіб, що пройшли професійну підготовку
  • проведення заходів з визнання іноземних професійних кваліфікацій

11. Дозвіл на проживання

Дозвіл на проживання спеціалісти можуть отримати вже через чотири роки (раніше через п’ять років).

Випускники з професійною освітою, так само як і випускники вищих навчальних закладів, за новим законом можуть отримати дозвіл на проживання вже через два роки.

Текст закону:

Bundesgesetzblatt

Ми як завжди станемо Вам у пригоді у випадку внесення змін у закони, а також з усіх інших питань щодо працевлаштування, визнання спеціальності, отримання згоди від агентства з працевлаштування та видачі візи.

(7 людина, в середньому: 4.86/5)

^